01
/
01
/
Wiktorska.pl

Widoczność i skuteczność reklam w sieci GDN.

Ostatnia aktualizacja artykułu 15 lutego 2020

Z końcem 2014 roku Google opublikowało wyniki badań na temat widoczności i skuteczności reklam w sieci reklamowej Google. To wyjście naprzeciw reklamodawcom, którzy chcą trafniej budować strategię widoczności w sieci.

Badanie opierało się na metryce „Viewable Impression„, która określa czy reklama zamieszczona w witrynie wydawcy była faktycznie widoczna. Widoczność określana jest gdy 50% formatu reklamy (definiowana w pixelach) jest wyświetlana na ekranie przez przynajmniej jedną sekundę. Co ważne, badanie obejmowało przeglądarki stacjonarne  i mobilne, natomiast nie obejmowało aplikacji na telefonach i aplikacji wideo.

1. Wydawcy witryn

Z badania wynika, że niewielka liczba wydawców dostępna w ramach sici Google oraz DoubleClick dostarcza powierzchnie reklamowe gdzie widoczność reklam jest słaba.

visability

2. Położenie reklamy na stronie ma znacznie

Najlepiej widocznym miejscem witryny w sekcji „above the fold” jest jej prawa część, a nie jak wielu z nas do tej pory sądziło – środek. Badanie przeprowadzono na 4 formatach reklamy rozmieszczonych w różnych pozycjach „above the fold”. Poniżej finalny wynik, a pełny raport do wglądu tutaj: The Importance of Being Seen

posiotion-1

3. Format reklamy ma znaczenie

Najmocniej widoczny format reklamy to pionowe rozmiary: 120×240 (widoczność 56,6%), 240×400 (widoczność 54,9%), 160×600 (widoczność 53,7%), 120×600 (widoczność 52,5%).

To poniekąd odpowiedź na często pojawiające się pytanie, który format reklamy wybrać? Nie ryzykowałabym jednak odrzucania pozostałych jednostek reklamowych, a jedynie skupiłabym się na tym aby w ramach prowadzonej kampanii tych konkretnych reklam nie zabrakło.

format

4. „Above the fold” nie zawsze wiąże się z dobrą widocznością

„Above the fold” czyli część witryny widoczna dla użytkownika zaraz po załadowaniu strony nie zawsze jest najlepszym wskaźnikiem widoczności. Nie wszystkie wyświetlenia reklam w tej części strony są dobrze widoczne, natomiast część „below the fold” radzi sobie z mini coraz  lepiej.

Warto zwrócić na to uwagę podczas wdrażania reklam na konto AdWords i ustawiania kampanii, gdyż w przypadku reklam display mamy  możliwość definiowania miejsca wyświetlania reklam.

ATF

5. Widoczność w zależności od branży

industries

Im bardziej angażujący kontent tym widoczność reklam na stronie jest wyższa. Oznacza to, że strony z referencjami, fora internetowe czy witryny z grami znacznie bardziej angażują co przekłada się na lepszą widoczność i postrzeganie reklam.

PODSUMOWANIE:

1. Podczas budowania strategii reklamowej w ramach sieci GDN reklamodawcy powinni rozważyć zależność między pozycją reklamy na stronie, a jej formatem.

2. Widoczność formatów reklamowych na witrynach wydawców jest różna, dlatego biorąc pod uwagę wyniki badania warto przemyśleć dobór witryn podczas swoich działań.

3. Pionowe jednostki reklamowe zwane Skyscraper są najlepiej postrzegane przez użytkowników dlatego warto uwzględnić je w swojej strategii.

Pełny raport The Importance of Being Seen

Dodatowo odsyłam do raportu Gemius Polska wydanym w lutym 2015 roku dotyczącym wskaźnika widoczności reklam na stronach www.

Call Now ButtonZadzwoń teraz