Jak budować kampanie kierowane na Sieć Reklamową Google?

Jak budować kampanie kierowane na Sieć Reklamową Google?

Głównym założeniem kampanii kierowanych na sieć reklamową jest zasięg czyli dotarcie do jak największej liczby użytkowników. Bardzo często reklamodawcy skupiają się tylko na tematyce, która dotyczy bezpośrednio ich produktu. Myślimy bardzo prostolinijnie w skutek czego tracimy potencjał i zasięg kampanii jaki oferuje Sieć Reklamowa Google.

Zastanów się nad tematem

Załóżmy, że sprzedajemy kredyty i pożyczki. Temat niezwykle popularny, konkurencyjny i drogi, ale nie oznacza to wcale, że nie do przejścia. Zgodnie z definicją i zasadami użytkownik przygotuje kampanię, która:

– kierowana jest na serwisy powiązanie tematycznie z produktem czyli porównywarki kredytowe, serwisy finansowe, portale biznesowe

– składa się z ogólnych słów kluczowych, max. 10 fraz na grupę reklam

– zawiera treści reklam, najczęściej powielone z kampanii kierowanej na wyszukiwarkę

A co z resztą? W jednym z postów na blogu podawałam jak wygląda plan budowania strategii kampanii SEM. Ten artykuł tyczy się zarówno reklam kierowanych na wyszukiwarkę jak i sieć reklamową. Głównym elementem decydującym o powstaniu kampanii jest grupa docelowa. Dlatego zastanówmy się kim tak naprawdę w tym przypadku jest grupa docelowa produktu oraz gdzie można ją odnaleźć.

– serwisy biznesowe, finansowe – owszem, ale tam jest mnóstwo takich samych reklam, które jedynie zakryją przekaz naszej oferty. Jednak realizując strategie wizerunkowe warto w takich serwisach się pojawić.

– serwisy z nieruchomościami – to strona gdzie z pewnością powinny pojawić się reklamy o tej tematyce. Bardzo często szukając mieszkania, domu jednocześnie szukamy zabezpieczenia finansowego. Takie kierowanie reklam zapewni nie tylko zainteresowanie produktem, ale również wypełniony formularz jeśli komunikat będzie odpowiednio dopasowany do produktu.

– serwisy budowlane – w przypadku użytkowników, którzy budują domy bardzo często zdarza się, że poszukują niewielkiego wsparcia finansowego, które zagwarantuje im kupno potrzebnych materiałów i szybką spłatę gotówki. Nawet jeśli użytkownik nie miał w zamierzeniu zaciągnięcia pożyczki, sam komunikat jaki pojawi mu się w trakcie przeglądania ofert może zasugerować mu tak korzystne rozwiązanie.

– zakładanie własnej firmy – zakwalifikowanie tu serwisów z ofertami pracy byłoby dość ryzykowane, choć komunikaty typu: Szukasz Pracy? Załóż własną firmę. Bądź szefem własnego losu, sprawdź korzystny kredyt na firmę? w pewien sposób sprawdziło by się w działaniach. W tym punkcie miałam jednak na myśli serwisy, w których osoby zamierzające założyć własną firmę będą poszukiwały informacji o procedurach i zasadach. To są często poradniki, portale biznesowe, które warto samemu wyselekcjonować i przygotować specjalne komunikaty, nagłówki reklam, które zainteresują potencjalnego użytkownika do akcji.

Powyższa lista powinna stanowić pewnego rodzaju inspirację dla tych, którzy opierają swoje działania promocyjne o sieć reklamową. To co najważniejsze to nie zamykać się we własnej kategorii produktów, a testować inne rynki i miejsca gdzie znajdują się potencjalni klienci.

Uwagi:

1. Uruchamiając kampanię na sieć reklamową staraj się dobierać samemu listy witryn.

2. W przypadku gdy kampania kierowana jest na kategorie systematycznie optymalizuj adresy URL.

3. Powyżej opisany temat kredytów jest idealnym przykładem dla, którego warto zastosować funkcję remarketingu.

4. Buduj oddzielne grupy tematyczne – będzie Ci je znacznie łatwiej optymalizować.

5. Nie kopiuj słów kluczowych z poprzednich grup. W każdej staraj się osobno opisać target.

6. Staraj się zawsze dopracować komunikaty reklamowe do stron i ich tematyki. Nie kieruj tych samych reklam na serwisy nieruchomości i poradniki typu “Jak założyć firmę?”.

7. Zasada mówi, że w grupie powinno znajdować się max. 10 fraz. Staraj się przestrzegać tego jak najdokładniej budując listy słów kluczowych.

Czytaj podobne