Jak Gillette w ciągu kilku miesięcy podniosło liczbę wyszukań na hasła brandowe o 211%.

YOUTUBE

Gillette to marka należąca do koncernu Protect & Gamble. Istnieje na rynku od 1900 roku, a rok 2014 okazał się dla niej przełomowy.

MARKA

Gillette

ROK

2014

KAMPANIA

100 Years of Hair

KRAJ

GLOBAL

Odtwórz wideo

Zacznijmy od początku...

W 2014 roku marka wprowadzała na rynek nowy produkt Gillette BODY – specjalną maszynkę dla mężczyzn stworzoną do golenia całego ciała.

Wraz z premierą produktu Giilette przygotował kampanię pokazującą jak w ciągu ostatnich 100 lat zmieniały się style męskie oraz jak maszynka Gillette ewoluowała wraz z nimi, spełniając przy tym wszystkie potrzeby męskiej pielęgnacji.

 

Grupą docelową kampanii byli mężczyźni w wieku 18-34 lat, którzy dbają o swoje ciało. W stanach to dynamicznie rosnąca grupa koncentrująca swoją uwagę na mediach cyfrowych. To tzw. pokolenie Milenials, które sporą część czasu spędza na Youtube. Zgodnie z badaniem firmy Nielsen (USA), od grudnia 2013 r. do lutego 2015 r, YouTube ma wśród nich większy zasięg niż jakakolwiek sieć kablowa w USA.

 

Jak jednak dotrzeć do mężczyzn, którzy dbają o siebie? Którzy golą całe ciało, a nie tylko brodę? Mężczyźni przecież nie rozmawiają o takich rzeczach między sobą, a już na pewno nie publicznie. Okazało się jednak, że jeśli zaangażuje się ich do rozmów, maja bardzo dużo powiedzenia. A najlepszym medium do takich rozmów jest właśnie Youtube..

KAMPANIA

Kampania wystartowała pod nazwą „100 Years of Hair”. Gillette zaprezentował spot gdzie w zaledwie 60 sekundach skumulowane zostało 100 lat istnienia marki, ewolucja męskiej pielęgnacji i trendów w modzie.

EFEKT

„100 Years od Hair” to idealny przykład kampanii zrealizowanej zgodnie ze strategią HERO, HUB i HYGIENE. Marka swoje główne działania promocyjne prowadziła na kanale Youtube.

 

Na pierwszym etapie generowany był zasięg, który w przypadku reklam TrueView łatwo kontrolować zarówno pod kątem kosztów jak i celów. Materiały wrzucone na kanał dają tą przewagę, że mogą angażować odbiorcę w czasie rzeczywistym, a nie tak jak TV – biernie.

 

W kolejnych etapach kampanii następuje segmentacja użytkowników i nowe materiały, które pojawiają się na kanale skierowane są już do tych, których marka zdążyła do siebie przekonać.

O sukcesie kampanii moim zdaniem zadecydowały badania, którymi poprzedzono prace nad kampanią. Wynikało z nich jasno, że mężczyźni chętniej niż kiedykolwiek, dbają o swój wygląd i higienę. Golenie ciała staje się coraz bardziej częścią rutyny – 44% mężczyzn na całym świecie, goli swoje ciało regularnie. Pomimo rosnącej popularności dbania o higienę ciała, mężczyźni mieli ograniczone narzędzia do wyboru, a 58% mężczyzn opowiedziało się za tym, że dostęp do lepszej golarki skłoniłby ich do rozpoczęcia golenia.

 

Marka Gilette odpowiedziała na potrzeby rynku podobnie jak było w przypadku kampanii L’oreal, o której pisałam w książce.Odtwórz wideo
  • Ponad 500 tys. zakupów po kliknięciu i sprzedaż przekraczająca prognozy nawet czterokrotnie na siedmiu rynkach
  • 13,5 mln obejrzeń i 5,4 mln wyświetleń reklamy „100 Years of Hair”
  • 84% widzów obejrzało co najmniej 85% reklamy
  • Wzrost liczby wyszukiwań związanych z Gillette o 211% i wzrost liczby kliknięć o 111%

źródło: Making Off kampanii

Back to top: